içinde

Açlık Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Açlık Otunun Faydaları

Açlık otu, Arapçada “senna yaprağı ” olarak adlandırılan, sinameki otunun ayrı bir türüdür. Erkek sinameki olarak ta biliniyor. Günümüzde zayıflamak isteyenlerin tercih ettiği otlar arasında yer almaktadır. Açlık otunun zayıflatıcı etkisine ve diğer faydalarına gelin biraz daha yakından bakalım!

Açlık Otunun Faydaları Nelerdir?

Tansiyonu düzenleyici (dengeleyici ) etkilere sahiptir.

Açlık otu, kabızlık sorunu yaşayanlar için doğal bir tedavi yöntemidir. Bu otun, doğal bir müshil tesiri gösterdiği biliniyor. (Açlık otu, bileşiminde antrakinon türevleri taşır işte bu yüzden müshil etkisi yapıyor.)

Gaz sancıları ve hazımsızlık problemlerinden kurtulmaya yardımcı olur.

Açlık otu aynı zamanda Tokluk hissi verir. Açlık otundan yaptığınız çayı tüketmeniz sayesinde tok hissedebilirsiniz. ( Günde bir fincanı geçmemeye dikkat ediniz )

Açlık otu vücudu toksinlerden arındırarak kilo vermenize fayda sağlar. Açlık otu bitkisinin, Vücutta biriken ödemin atılmasını sağlar. Ayrıca yağ yakımına yardımcı olduğu gibi aynı zamanda yağ oluşumunu engelleyici etkilerinin de olduğu bilinmektedir.

Ayrıca açlık otunun faydaları arasında, sindirim sistemini aktif etmesinden dolayı böbrek kumu dökmeye yardımcı olduğu da biliniyor.

Kısa sürede kepekten kurtulmayı sağlar. Saç dökülmesini engelleyebilir. Ayrıca saçları güçlendirmek için saç kremi olarak ta kullanılır.

Açlık Otunun Zararları Nelerdir?

Açlık otunun En yaygın bilinmekte olan zararı, doğal müshil etkisi yarattığı için çok fazla tuvalete çıkartmasıdır. Bu yüzden sabah kalkınca ve gün içerisinde içilmesi önerilmez.

Hasta olanlar ve ilaç kullananlar, kronik bir rahatsızlığı olanlar, tedavi gören kişiler kullanmamalıdır. Metabolizması hızlı ve zayıf olan kişiler için tüketimi pek uygun değildir. Hamile ve Emziren anneler için açlık otu kullanımı sakıncalıdır.

Açlık Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

 7 – 10 Adet Açlık otu

 1 Su bardağı içme suyu

Öncelikle Suyu bir cezvede kaynatın.

Daha sonra İçerisine 7-10 adet kadar açlık otunu atın ve 4 – 5 dakika kadar demlenmesi için bekleyin.

Daha sonra çayınızı süzün.

Açlık otu Çayınız hazır, afiyet olsun! Bu çay günde 1 defa tüketilebilir.

En fazla 12 saat arayla 1 su bardağı içilmesi önerilmektedir. En iyi sonucu alabilmek için tok değil aç karnına tüketilmesi öneriliyor.

ÖNEMLİ NOT: Ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa Açlık otu çayı da dahil olmak üzere herhangi bir ürünü tedavi amaçlı olarak kullanmaya çalışmayınız.

Kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun onaylamadığı hiçbir davranışta bulunmamalısınız.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings