içinde

Akıllı telefonlar hayatımızı nasıl etkiliyor?

Akıllı telefonlar hayatımızı nasıl etkiliyor?

Dünya Genelinde Cep telefonu kullanıcılarının sayısı 4.70 milyara ( yaklaşık olarak ) ulaştı. Bu da demek oluyor ki her üç kişiden biri cep telefonu kullanıyor. Akıllı telefonların ( cep telefonları, tablet vs… ) vücudumuzu, beynimizi ve hayatımızı nasıl etkilediğini Sizler için Araştırdık. İşte Akıllı telefonların hayatımıza etkileri…

Akıllı telefonların hayatımıza etkileri

Bu yazımızı okurken cep telefonunuza ve ya Tabletinize Yukarıdan Bakıyorsanız boyun açınız 7 yaşında bir çocuğun omzunuzda saatlerce oturması gibi bir etki yaratır. Günlük ortalama 5 saat ( toplam süre ) telefona bakan biriyseniz bu durum sizin için çok ciddidir.

Yapılan küçük bir araştırmada akıllı telefon sahiplerinin birçoğu telefonları, çevrimiçi bankacılık, tıbbi bilgiler( alnımda sivilce çıktı neden? Sağ kulağımda şiddetli bir ağrı var neden? Ne yapmalıyım?  gibi aramalar dahil ),iş aramak, mesajlaşmak, video izlemek için kullandığını gözlemlendi.

Bilgisayar, Tablet ve Cep telefonu başında geçirilen zaman yüzünden Miyop ( uzağı görememe ) rahatsızlığı arttı.

Türkiye’de 1970 li yıllara bakacak olursak nüfusun %9 u miyoptu. Bu oran günümüzde nerdeyse %55 lere kadar yükseldi.

Günümüzde Akıllı telefonları bir köşeye bırakmak görmezden gelmek oldukça zor

Mesela trend bir oyun oynadığınızı düşünün her başarılı görevde ödüllendirilirsiniz ve yeni bir seviye açılır. Bu da beyinde “istek döngüsü “ üretir. Bunu bir “nikotin” alma isteği gibi düşünebilirsiniz.

Oyun tasarımcıları, kabaca şu şekilde çalışan bir “istek döngüsü” oluştururlar: oyuncu oyunu oynar; oyuncu hedefe ulaşır; oyuncuya yeni içerik verilir; bu da oyuncunun yeni içerikle oynamaya devam etmesini ve döngüye tekrar girmesini sağlar.

İnsan beyni sürekli yenilik arar, bu yüzden cep telefonlarında bulunan uygulamalar sürekli yeni içerikler sağlayacak şekilde dizayn ediliyor. Bu sebeple cep telefonlarını görmezden gelip bir kenara bırakmak pek kolay olmuyor.

Sonuç olarak, 17-23 yaş arasındaki genç insanların %93’ü akıllı telefonlarını sıkıntıdan kaçınmak, gazete okuma, etraflarındaki insanlarla iletişim kurmak için bir araç olarak kullanıyorlar. Bu da yeni bir terim olan “nomofobi” yani telefonsuz olma korkusu ya da endişesidir.

Akıllı telefonunuz Uykunuzu bölebilir.

Ekran vücudunuzun saatini (sirkadyen ritmi) değiştiren, derin uykuda kalma süresini azaltan mavi bir ışık yayar. Beyniniz tıpkı vücudunuz gibi atıkları temizler, Bunun için 6 ila 8 saatlik düzenli uykuya ihtiyacınız vardır. Beyinlerimizi sağlıklı tutmak adına başucumuzda elektronik eşya bırakmamaya özen göstermeliyiz.

Akıllı telefonlarında gece okumak daha uykuya dalışı zorlaştırırken daha az melatonin üretimine sebep olur. Bu hormon uyku- uyanma sürelerinin düzenlenmesinden sorumlu bir hormondur.

Uzmanlar yatağa girmeden en geç 3 saat önce teknolojiden uzaklaşıp bunun yerine kitap okumayı tavsiye ediyor.

Tabii ki de Telefonlar tamamen kötü olamaz, İyi yönleri elbette vardır.

Ama bizi değiştirdiklerini İnkâr edecek kimse yoktur?

Siz bu Konuda ne düşünüyorsunuz?

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings