içinde

Aloe vera nedir? Aloe Veranın faydaları nelerdir?

Aleo Vera Faydaları

Aleo Vera Bitkisi ( Faydaları ) – Nasıl Yetiştirilir? Son zamanlarda Herkesin merak ettiği Aloe Vera nedir? Gerçekten Faydası Var mı? Nasıl Yetiştirilir?  Sizler için araştırdık…

Aloe vera Nedir?

Aslen Kuzey Afrika kökenli bir bitkidir. Sıcak havayı bu yüzden çok sever ve kaktüse benzeyen bir görünüme sahiptir. Aloe vera Bitkisi Günümüzde popüler olarak birçok kıtada ve ülkede yetiştirilmektedir. Bunun nedeni ise içerisinde barındırdığı kalsiyum, demir, potasyum gibi mineraller, vitamin ve  vücudumuza faydası olan amino asitlerin insan vücuduna etkileridir. Türkçe ’ye Tıbbı Sarısabır olarak geçen Aloe Vera, Aloe cinsinden bir bitkidir. Bu bitkinin yetiştirilmesi kolay olduğundan ve birçok rahatsızlığa iyi gelmesinden dolayı şifalı bitkiler arasında en çok tercih edilen bitkiler arasında yer alıyor.

Genellikle evlerde Süs bitkisi olarak Kullanılan “Aleo Vera” faydaları Herkes tarafından oldukça merak ediliyor. Aloe vera, binlerce yıldır sağlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılan şifalı bir bitkidir. Eski Mısır’a ait tıp bilgileri içeren yazmalarda da ölümsüzlük bitkisi olarak adlandırılan Aloe vera bitkisinin yaprakları içinde bulunan jelinin, birçok hastalığa iyi geldiği söyleniyor.

Aloe Veranın bilinen diğer adları ise çöl zambağı ve ilaç bitkisidir.

Aloe Vera Faydaları

Cilde Faydalıdır. İçerisindeki protein, mineral ve vitaminler sayesinde kolajen üretimini artırıyor, bu da cildin yaşlanmasını geciktiriyor.

Yanıkların iyileşmesini hızlandırır.

Cilt Hastalıklarında Tedavi destekli kullanılabilir. (uçuk, mantar gibi problemleri çok kısa sürede iyileştirdiği söyleniyor, sedef hastalığının tedavisinde kullanılır.)

Saçlara Parlaklık ve güç verir(besler).

Kepeklenmeyi yok eder.

Sivilce ve aknelere iyi geldiği söyleniyor.(Jel yapısı sayesinde merhem gibi kullanılabiliyor )

Güneş nedeniyle oluşan yanak ve lekelerin giderilmesinde kullanılabiliyor.

Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Eğer kremine, jeline sürekli para vermek istemiyorsanız “Bu bitkinin bu kadar faydası varsa eğer evde kendim yetiştirsem daha iyi olur”. Diyorsanız dikkat etmeniz gerekenleri şöyle bir sıralayalım.

Evde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Bitkinin bol güneş almasına ve toprağının yumuşak olmasına dikkat edin.

Afrika Kökenli olduğu için Güneşi çok sever bu yüzden direk güneş alan yerde konumlandırılması büyümesini ve gelişmesini sağlayacaktır.

Aloe vera bitkisine Su verirken Lütfen çok dikkat edin. Bu bitki aşırı suyu sevmez. Eğer fazla sularsanız köklerinin çürümeye başladığını göreceksiniz. Sulamadan Önce toprağın kuru olmasına dikkat edin. Çok fazla Güneş alan bir konumdaysa gün aşırı sulayabilirsiniz. Bu tamamen Toprağın kuruması ile alakalıdır.

Kış aylarında -8 dereceye kadar dayanabiliyor. Sulama konusuna gelince yine toprağı kuru olduğu zamanlar sulanması daha iyi olur.

Sularken üstten yapraklara su sıkmayınız. Yoksa çürümelerine sebep olur.

Aloe Vera yetiştirdiğiniz toprağın Süzek ( humuslu ve geçirgen ) yapıda olması bitkinin sağlıkla büyümesi için olmazsa olmazlardandır.

NOT: Herhangi bir rahatsızlığınız varsa her şeyden önce ilk olarak doktorunuza danışın. Doktora danışmadan aloe vera tüketmek asla doğru bir tercih olmayacaktır.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings