içinde

Bal Arıları Hakkında Bilgiler

Bal Arıları Hakkında Az Bilinen Bilgiler

Bugün ne yazsam da viral içerik olsa diye düşündüm. Televizyon izlerken birden karşıma bal reklamı çıktı. 1 Değil 2 değil 3 değil 4 hiç değil Tamı tamına 5 adet bal. Bu reklamdan yola çıkarak sizlere bal arıları hakkında az bilinen ilginç detaylar yazısını hazırlamak için kolları sıvadım…

Bal Arıları Hakkında Az Bilinen Bilgiler

Arılar da bizler gibi sosyaldir. Bir topluluk halinde ekip ruhu ve işbirliği içinde olmadıkları sürece yaşama şansları yok.

Bal arıları Çalışkanlığın ve disiplinin simgesidir.

Arılar daha önce gördükleri insanların yüzlerini “Ben seni daha önce görmüştüm”, özelliklerine ve detaylarına dikkat ederek, tekrar gördüklerinde tanıyabilme özelliğine sahiptirler. Yani bir balarısı size doğru geliyorsa hedefi sizsiniz.

Sadece dişi olan arılar sokar. Çünkü sadece dişi arıların iğneleri vardır. Üzücü olan durum ise bal arılarının herhangi birini ya da bir şeyi soktuktan sonra ölmeleri….

Bal arıları kendi aralarında iletişim kurmak için dans ederler. Bu dansa sallamak/sallanmak anlamlarına gelen “waggle” denmektedir.

Kanatlarını saniyede 200 kez sallayan arılar (İşte duyduğunuz “vızzzz” sesi de bu hızla çırpılan kanatlardan çıkıyor.) saatte 24 km hızla uçabilirler.

Bal arıları iki göze sahipmiş gibi görünse de aslında beş gözü vardır. Arıların, başlarında, iki büyük göz ve uçuşlarında gezinmeye (ışık yoğunluğunu yorumlamalarına ) yardımcı olmak için başlarının ortasında üç gözleri daha vardır.

Bal arılarının 170 adet koku alıcısı bulunuyor. Bu sayede bizim kokusunu dahi alamadığımız çiçeklerden o mükemmel balları üretiyorlar.

Kraliçe Arı ( Ana Arı )

Bir kovandaki arıların çoğu dişidir, ama yalnızca 1 kraliçe arı vardır.Her kovanda bir adet bulunan “kraliçe arı “ aslında 17.yy başlarına kadar bey arı olarak biliniyordu.

1609 yılında İngiliz Charles Butter koloninin kalbi olan bu arının dişi olduğunu bulmuş ve bu tarihten sonra da kendisine kraliçe ya da ana arı denilmiştir.

Her kovanda yalnız bir tane “kraliçe arı “ olur. İki kraliçeye asla yer yoktur. Hadi diyelim ki yanlışlıkla bir kovanda iki kraliçe bir araya geldi işte o zaman aralarında ya birinin ölümüyle sonlanan ölümcül bir kavga başlar ya da yaşlı olan ana arı bir grup işçi arı ile birlikte kovanı terk eder. Başka bir yerde yeni bir koloni kurar. Buna da oğul çıkarma denir.

Ana arı hayatında sadece bir kez çiftleşir. Çiftleşme havada olur. Kraliçe arı ya da ana arı, kolonideki genetik çeşitliliği korumak için birden fazla erkek arı ile havada çiftleşir. En az 7 en fazla 15 erkek arıyla gerçekleşir. Ana arıyla çiftleşen her erkek arı çiftleşme sonrasında üreme organı koptuğundan dolayı ölür.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings