içinde

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? İlaçsız baş ağrısı nasıl geçer?

Baş ağrısı nasıl geçer?

Baş ağrısı, hemen hemen herkesin hayatında bir kez dahi olsa yaşamış olduğu, yaygın görülen şikâyetlerden biridir. Peki, “Her baş ağrısı migren midir?” ya da başka bir rahatsızlığımız var mı? Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? sizler için araştırdık …

Migren olup olmadığımızı aşağıda yer alan 3 Soru sayesinde anlayabiliriz;

  1. Baş ağrınız ile beraber mide bulantısı veya kusma yaşıyor musunuz?
  2. Ağrınız ses veya ışıkla şiddetleniyor mu?
  3. Yaşadığınız şiddetli Baş ağrısı nedeni ile okuldan veya işten en az bir gün dahi olsa izin almak zorunda kaldınız mı?

Yukarıdaki üç sorudan ikisine ‘evet’ dediyseniz %90 migren olabilirsiniz.

Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Baş ağrısının nedeni, baş ağrısı tipine göre farklılık gösterir. Başınızın herhangi bir bölümünde başlayan ağrı hissi, kafanın tamamında ya da yalnızca bir bölümünde devam edebilir. Bu ağrı belki de sinüzit ağrısı olabilir ya da diş ağrısının yansıması da olabilmektedir. Ancak baş ağrılarının %90’ını gerilim tipi ağrılar ve migren oluşturur.

Baş ağrısı Çeşitleri ve Bölgeleri

Sinüs Baş Ağrısı: Burun çevresindeki kemikler, alın kemiği ve çene kemiği içinde bulunan hava dolu boşluklardan herhangi birinin iç zarında oluşan iltihaplanma ile ortaya çıkan derin, sürekli bir ağrıdır.

Migren ağrısı: Genellikle başın aynı noktasında, Şiddetli ve tekrarlayıcı baş ağrısı olan migren; Koku, ses, ışığa hassasiyet gibi rahatsızlıklarla çok şiddetli baş dönmeleri yaşanabilir. Migren tamamen ortadan kalkmaz ama ağrı ve atakları en aza indirilebilir.

Çene eklemi ağrısı: Bu ağrı genellikle çenenin fazla çalışmasından doğan diş sıkma veya gıcırdatma sırasında bu kasların fazla çalışmasından kaynaklanmaktadır. Çene ekleminde oluşan ağrı baş ağrısına da neden olabilirler.

Küme tipi Baş ağrısı: Göz çevresinde veya arkasında görülen, çok şiddetli olan ve tek taraflı bir ağrıdır.  Sıklıkla erkeklerde ( Özellikle 30 Yaş üstü  ) ortaya çıkar. Ağrı ataklar şeklinde gelir. Gözde kızarıklık, alında ve yüzde terleme, göz kapağında şişme, göz kapağının düşmesi, baş ağrısının olduğu tarafta burun akıntısı ve burun tıkanıklığı belirtiler arasında yer almaktadır.

Gerilim Baş Ağrısı: Bu ağrı tipi en sık görülen ağrıdır. Genelde baş etrafında sıkışma ( kafada doluluk hissi ) şeklinde ağrı yapar. Korku, stres, gerilim, yorgunluk, kaygı bozuklukları, uykusuzluk ve Hormonal değişimler ile tetiklenmektedir. Basit ağrı kesiciler, kas gevşeticilerle genelde ortadan kalkmaktadır.

Baş ağrısı için ilaç kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışmalısınız. Ağrının hangi tip olduğunun ve nelerle tetiklediğinin üzerinde durulması gerekmekte, daha sonra bu ağrı tipine göre doktorunuz tarafından verilen ilaçlar alınmalıdır.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ağrı oluştuğu anda bol miktarda su tüketip duş almanız faydalı olacaktır.

Baş bölgesine ıslak bez ile kompres yapmak ağrınızı hafifletir.

Nane Yağı ile Ayak topukları masaj yapabilirsiniz.

Sigara ve Alkol tüketimi baş ağrısını tetikleyeceğinden bağ ağrısı yaşayan kişilerin tüketmemesi gerekir.

Bulunduğunuz ortamın sık sık havalandırılması da baş ağrısı şikâyetini hafifletmeye yardımcı olur.

Baş ağrısına iyi gelen bitkisel çaylar melisa, adaçayı, lavanta, nane, kediotu ve ıhlamurdur.

Eğer migreniniz varsa, kafeinli içecekler, çikolata ve turşu gibi besinler migreninizi tetikler.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings