içinde

Beslenmede En Sık Yapılan Yanlışlar

Neden Kilo Alıyoruz?

Kilo alımı zaman zaman her insanın, özellikle kadınların kâbusu olmuştur. Neden kilo alıyoruz? Günlük hayatımızda beslenirken en çok yapılan hatalar nelerdir? Sizler için derledik.

Neden Kilo Alıyoruz? Günlük yaşamamızda beslenirken en çok yaptığımız hatalar;

Spor yapmamak. “Şimdi spor yapmaya başlarsam kas olur, Kilo vereyim ondan sonra başlarım.” düşüncesiyle spordan kaçmayın.

‘Az yiyerek kilo vermek’ Yapılan en büyük hatalardan biri öğün atlamaktır. Böylece kişi bir sonraki öğünde doymak bilmez ve atladığı öğünden çok fazlasını yemiş olur. Öğün atlama kan şekerinin düşmesi, kabızlık, baş ağrısı ve metabolizmanızın yavaş çalışmasına neden olur. Bu durum sağlığınızın bozulmasına yol açabilir.

Yalnız yemek yemekten hoşlanmayanlar, akşam yemeklerini sürekli dışarıda yemeye başlıyor. Ya da dışarıya çıkmak zor geldiğinde eve sipariş ediliyor. Her iki türlü fast-food tarzı besinler tercih ediliyor.

Gün boyunca yeterli su içme alışkanlığının olmaması başka bir hatadır.  Sağlıklı bir hayat için mutlaka günde 2-3 litre su içmeliyiz. Günlük alınan su miktarı azaldıkça vücutta depolanan yağ miktarı artar. Az su içildiğinde, vücut kendinde bulunan suyu tutmaya çalışır. Su yediklerimizin sindirilmesi ve emilmesi için gereklidir. Az su içmek kabızlığa sebep olurken, kabızlık da kilo artışını etkileyen bir bozukluktur. Ayrıca Yeterince su içmediğimizde eklem arası sıvılarla birlikte eklem kayganlığı da azalıyor. Bu da eklem ağrılarına, hareket sırasında eklemlerden ses gelmesine neden oluyor.

Kahvenin kalorisi sıfır ama içine eklenen süt, krema, kakao gibi şeylerle kalori miktarı giderek artıyor. Çayı, kahveyi şekerli içmek, fast food, çikolataya, gofretlere, alkollü içeceklere hayır diyememek, kızartmalara bayılmak, hamur işlerini masamızdan ve aklımızdan hiç eksik edememek kilonuza kilo eklemekten başka hiçbir işe yaramaz.

Hızlı yeme alışkanlığı, iş ve okul hayatının bize kazandırdığı olumsuz alışkanlık; tıka basa mideyi doldurmak, çiğnemeden yutmak, geç saatlerde yemek sık yapılan yanlışlardandır. Reflü rahatsızlığı bu şekilde ortaya çıkıyor.

Bu saydıklarımızın genellikle basit görülen ancak en sık yapılan beslenme hatalarıdır. Bu yapılan hatalar zaman içinde vücutta birikerek çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına yol açabiliyor. Unutmayın ki, Her şeyin başı Sağlık.  Bir sonraki yazımda görüşene dek Sağlıcakla Kalın…

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings