içinde

Cadı Fındığı Yağı (Witch Hazel) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Cadı fındığı

Kozmetik ürünlerinin içeriklerinde sıkça rastladığınız “macadamia oil”, Avustralya’ya has bir ağacın ceviz büyüklüğündeki meyvelerinden çıkarılan bir yağdır. Tuhaf bir ismi bulunan ve birçoğumuzun ismini dahi yeni duyduğu, Cadı fındığı yağı, faydaları ve zararlarını sizler için araştırdık.

Cadı Fındığı Nedir? :

Birçok türü bulunan Hamamelis adlı bitkinin genel adı. Diğer bir ismi sihirli ceviz olan bitki, genellikle cilt bakımında ve cilt hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılır. Türkiye’de acı fındık olarak ’da bilinmektedir. Cadı fındığı literatürde “Hamamelis Virginiana” ve “Witch Hazel” adlarıyla da bilinmektedir!

CADI FINDIĞI YAĞI NEDİR?

Cadı fındığı yağı yaygın olarak kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Bu bitkinin anavatanı Avusturalya olarak biliniyor. Birçok ülkede yetişmektedir. İçerisinde bol miktarda Omega 3, Omega 6, Omega 7, Oleik Air, Linoeik Asit ve Palmitoleik Asit bulundurur.

Cadı Fındığı Yağının Faydaları:

Saçların Hızla Uzamasına Fayda sağlar.

Cadı fındığı yağı saç sağlığı içinde faydalıdır. Özellikle saçların hızlı uzamasını sağlayarak, saçınıza parlak bir görünüm kazandırır. Erkeklerin çok fazla karşılaştığı kepeklenme sorununu ortadan kaldırır. Aşırı şekilde işlem görmüş saçlarınızı onarır.

Cilde Faydalıdır.

Yağlı ciltlere fayda sağlar, Cildin Nem oranını dengeler.  Sivilce ve aknelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Göz altı torbaların zamanla yok olmasını sağlar. Egzamaya ve varise fayda sağlar. Çok can yakan Tırnak batmalarının iyileşmesini yardım eder.

Anti-ageing Kaynağı, Yaşlanma Karşıtıdır

Cadı fındığı yağı Anti- aging kaynağı olduğu için yaşlanma karşıtıdır.

Kanser Tedavisine katkıda bulunur.

Hemoroid Hastalığına iyi gelir.

Peki, Bu yağın Zararları nelerdir?

Ciltte oluşan bilinen herhangi bir etkisi yoktur, ama Kullanmadan önce Mutlaka doktorunuza Başvurunuz.

Kolesterol hastalığınız varsa kullanmayınız. Karaciğerde yağlanma Yapabilir, çünkü vücutta tutunma özelliğine sahiptir.

İçerisinde bol miktarda Omega 3, Omega 6, Omega 7, Oleik Air, Linoeik Asit ve Palmitoleik Asit bulundurduğundan Uzun vadeli kullanımlarda kilo aldırır.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings