içinde

Çam Kozalağı

Çam Kozalağı Suyu Faydaları

Çam Kozalağının faydaları ve etkisi çok az kişi tarafından bilinir.  Genellikle sadece süs olarak kullanılır. Oysaki çam kozalağından sağlığınız için de faydalanmak mümkündür. Genellikle yeşil halde kullanılan kozalaklar vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. İşte tüm bilinmeyenleriyle şifa kaynağı çam kozalağı…

Çam Kozalağının Faydaları Nelerdir?

Soğuk Algınlığından korur: Çam kozalağının, yağının çıkartılması, reçel ya da pekmezinin yapılmasıyla ve tüketilmesi halinde tüm kış boyunca sizi hastalıklardan ve virüslerden korur. Çam Kozalağı İçeriğinde barındırdığı özel bileşenleri sayesinde bağışıklığı arttıran ve güçlendiren bir etkiye sahiptir.

Solunum Rahatsızlıkları: Çam kozalağı, bronşit, öksürme, balgam, nefes darlığı gibi hastalıklarda hızlı bir iyileşme sağlar. Boğazdaki mikropları temizler. Özellikle astım rahatsızlıklarında, tam bir şifa kaynağıdır.

Saçlarınızı Besler ve Dökülmesini engeller: Saçlarınız çok cansız ve güçsüzse, ayrıca durmadan dökülüyorsa çam kozalağı yağı tam da size göre. Yapılan araştırmalarda Çam yağının saçlara sürülmesi ile saç köklerini beslediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır..

Akciğerleri Temizliyor: Çam Kozalağı akciğerin temizlenmesine yardım eder. Nefes almada çekilen rahatsızlıkları giderir. Vücudun ihtiyacı olan mineralleri karşılamasından dolayı akciğer rahatsızlıklarına neden olan ve sigara gibi zehirli dumanların kalıcı zararlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Cilt Sağlığını Korur: Cildi gençleştirir, Cilt hücrelerinin kendi kendini yenilemesine destek olur, ayrıca kırışıklığı ve yaşlanmayı azaltır.

Diş eti ağrılarına faydalıdır: Çam kozalağı eğer sirkeyle karıştırılıp gargara yapılırsa diş ve diş eti ağrılarına iyi gelir. Diş köklerinin güçlenmesini sağlar. Plakları temizler ve dişleri rahatlatır. ( Önemli: Bu karışım yutulmamalıdır. )

Gün içinde ihtiyaç duyulan enerjiyi verir.

Stres seviyesini azaltmaya yardımcı olur.

Çam kozalağı suyu Nasıl Yapılır?

Hazırlanışı: 5 adet Yeşil olan çam kozalağı doğrayın.

Daha sonra bir kaba ya da geniş hacimli bir su dolu kâseye koyun. 

24 saate yakın bir süre bekletildikten sonra yarım saat kaynatılmalıdır.

Kaynadıktan sonra bal veya şekerle tatlandırılır.

Günde en fazla 1 bardak tüketilebilir.

Çam Kozalağı Reçeli Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

25-40 adet küçük ve yeşil çam kozalağı

1, 5 kg toz şeker

1, 5 litre içme suyu

Yarım limon suyu

Çam Kozalağı Reçeli Yapılışı:

Kozalakları dalından topladıktan sonra üzerindeki tüm kir ve çöpü temizleyin.

Ardından soğuk su altında güzelce yıkayın.

Tencereye suyu koyup kozalakları ilave edip 1 saat kadar kaynatıyoruz ve kaynayan çam kozalaklarımızın içine şekerimizi (1,5 kg toz şeker ) ilave ederek kaynatmaya devam ediyoruz.

Yüzeyinde devamlı köpükler oluşacağı için başından hiç ayrılmayıp tahta bir kaşık yardımıyla köpükleri alıyoruz.

Taşmaması için reçel kıvama gelince içine limon suyumuzu ilave edip 5 dakika daha kaynatıp ocaktan alıyoruz.

Sıcakken kavanozlara dolduruyoruz. Ters çevirip 12 saat bekletiyoruz.

ÖNEMLİ NOT: Ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa çam kozalağı da dahil olmak üzere herhangi bir ürünü tedavi amaçlı olarak kullanmaya çalışmayınız.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings