içinde

Cevizin ve Ceviz yaprağının faydaları ve zararları nelerdir?

Cevizin faydaları ve zararları nelerdir?

Kahvaltı sofralarında kendine her zaman yer bulan Ceviz “juglans regia”. Tarihçesiyle Orta Asya’nın doğal bitki örtüsü olduğu bilinir. Ceviz her bölgeye bir şekilde ulaştı ve ulaştığı yerlere ise kolaylıkla uyum sağladı. Peki ceviz nedir? Cevizin faydaları ve zararları nelerdir? Ceviz yaprağının fayda ve zararları nelerdir? Sizler için araştırdık…

Ceviz Nedir?

Ceviz denilince aklımıza dışı yeşil, içi sert ve iki ayrı beyin lobuna benzeyen kahverengi küçük bir top geliyor. Yaklaşık 10gr ağırlığındadır. Bu küçük top dediğimiz ceviz, dikildiği zamandan itibaren 25 metreye kadar ulaşabiliyor.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Bol miktarda C, K, B1, B6, A ve E vitamini içeriyor.

Cevizde melatonin vardır. Yeterli miktarda tüketildiğinde uyku sorununu iyileştirir, yorgunluğu ve bitkinliği giderir.

Ceviz, yüksek kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir.

Cinsel gücü artırmada önemli bir besindir. Erkeklerde spermin canlılığını, hareketliliğini ve morfolojisini arttırmaktadır.

İçerdiği Yüksek lif sayesinde sindirimi kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Mide asidini Kontrol eder ayrıca ülser ve Reflü hastalıklarının şiddetini azaltır.

Ceviz şekli itibariyle de beyine benzediği için, bellek, odaklanma, kavrama ve anlama gelişimine yardımcı olabilecek omega-3 yağ asitlerini içerir

Cevizde bulunan E vitamini, damarlarda meydana gelebilecek plak oluşumlarını engeller ve kalp tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur.

Bağırsakları çalıştırır. Midede ve bağırsak gazlarının kolay atılmasını sağlar. Güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu için toksinleri vücuttan uzaklaştırmaya çalışır.

Vitamin Bakımından oldukça zengin olan ceviz kemik ve dişlerinizi güçlendirir.

Hamilelerde ise ceviz tüketimi oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Fakat doktor kontrolünde ve doktorun söylediği ceviz cinsini almak ve tüketmek önemlidir. 

Cevizin zararları nelerdir?

Yapılan araştırmalara ve tetkiklere göre fazla tüketilen ceviz ishale ve mide bulantısına sebep olabilir. Bazı kişilerin Bağışıklık sisteminin yapısına bağlı Alerjik durumlara neden olabilir.  Astım söz konusuysa ceviz tüketmemelisiniz. Bunun yanı sıra Yüksek kalorili ve yağlı bir yiyecek olduğu için kilo almanızı sağlayabilir ve cildinizde sivilce oluşumuna neden olabilir. Doktor kontrollü ve ölçülü tüketmekte fayda vardır.

Ceviz yaprağının faydaları nelerdir?

Yediğimiz ceviz kadar yaprakları da faydalı olan ceviz şifa kaynağıdır.

Ceviz yaprağının faydalarından bahsetmeden önce ne zaman toplandığından bahsedelim: Ceviz ağacı bahar geldiğinde mayıs ayında çiçeklerini açar. Haziran ayında ise yapraklarını toplayabilirsiniz.

Ceviz ağacının yapraklarının toplanma sebebi de sanayi ve eczanede (Krem yapımı, ilaç yapımı )kullanılacak ham madde olmasıdır. Bu ham madenin adına drog denmektedir. 

Ceviz yaprağı bakliyatlarda böcek oluşmasını engeller. Bakliyatın içine bir kaç ceviz yaprağı bırakmak yeterli olacaktır.

Ceviz yaprağı kanser oluşumunu engelliyor.

Yara, egzama ve cilt sorunlarına iyi geliyor.

Ceviz yaprağı akne, ergenlik sivilceleri ve deri problemlerine çözüm oluyor.

Ayak kokusundan şikâyetiniz varsa ayak bakımı için uygundur. Sıcak suyun içerisine 4-5 adet ceviz ağacı yaprağı koyuyorsunuz ve su ılıdıktan sonra ayağınızı 10 dakika kadar içinde bekletiyorsunuz. Bu sayede ayak kokularınıza veda ediyorsunuz.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings