içinde

Chia tohumu nedir, faydaları nelerdir?

Chia tohumu Faydaları

Son dönemlerde kullanımı yaygınlaşan salvia hispanica, yani chia tohumu. Chia tohumunu oluşturan bitkinin adıdır salvia hispanica. Son yılların en popüler sağlıklı besinlerinden biri haline gelen Chia tohumu nedir? Chia tohumunun faydaları ve zararları nelerdir? Chia tohumu nerelerde kullanılır? Merak ettiğiniz bu soruların cevabı yazımızda…

Chia Tohumu Nedir?                                     

Lif açısından zengin olduğu bilinen chia tohumu, Güney Amerika kökenli olduğu bilinir. Ana yurdu Güney Amerika olan chia tohumu, aslında bir çeşit Nane ailesine ait bir bitkidir ve botanik biliminde bilinen adıyla, Salvia Hispanica bitkisinden elde edilen minik siyah tohumlardır. Maya dilinde güç anlamına gelmektedir. Aztek uygarlığında “koşucuların yemekleri” olarak bilinirdi. Günde 1 kaşık chia tohumu mutlaka yenirmiş. Bu sayede gün içinde tok hissediyorlarmış.

Uzun süre tok tutmasıyla ve sağladığı faydalar sayesinde chia tohumu, diyet severlerin ve sağlıklı beslenenlerin göz bebeği olmayı başardı.

Chia tohumu faydaları nelerdir?

Vücudu tok tutar. Bu sayede diyet yapanların listelerinde muhakkak yer alır.

İçinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde cilt sağlığını korur ve yaşlanmayı geciktirir

Lif açısından oldukça zengin olan chia tohumu saçlardan başlayıp tırnak, cilt gibi sorunlara iyi geldiği biliniyor.

Kemik sağlığı için çok faydalıdır. Chia Tohumu içinde bulunan kalsiyum, manganez, magnezyum ve fosforun vücut tarafından işlenmesine yardımcıdır. Ayrıca Chia tohumu sütten yaklaşık beş kat daha fazla kalsiyum içerir.

Sindirimi kolaylaştırıp, kabızlığı önlemeye ve gaz gibi problemlerin giderilmesine yardımcı oluyor.

Düzenli kullanımda chia tohumu size enerji verir, sık sık acıkmaların ve tatlı ihtiyacınızın önüne geçerek kilo vermenize yardımcı olur.

Ayrıca faydaları arasında Meme ve rahim ağzı kanseri hücrelerinin büyümesini durduğu ve yaşlanmayı geciktirdiği var.

Kalp sağlığı için en güzel destekçi’ dir.

Kan şekerini dengede tutmaktadır.

İçinde bol miktarda kalsiyum ve A vitamini bulunduğu için diş sağlığına da oldukça faydalıdır.

Chia tohumu zararları nelerdir?

Chia tohumu fazla kullanımda Yüksek lif nedeniyle mide rahatsızlığına neden olabilir, sindiriminize zarar verebilir yani kabızlık ve ya şişkinlik yapabilir. Tansiyonunuzu alçaltıp, yükseltebilir.

Kan problemi olanların doktor kontrollü kullanmaları gerekir aksi halde kanı durultabilir.

Normal seviyede tüketim glikoz seviyesini düzenlemeye yardımcı olsa da, aşırı tüketimde kandaki şeker seviyesini belirleyen ilaçların aşırı uyarılmasına neden olabilir. Diyabet hastalığınız varsa doktor kontrollü kullanmalısınız.

Chia tohumu nerelerde kullanılır?

Chia tohumunun yaygın olarak yoğurtla kullanıldığı bilinir. Ayrıca Süt(inek sütü, badem sütü, Hindistan cevizi sütü vb), ya da suyun içerisinde bekleterek tohumların şişmesini ve sıvıyı içine çekmesini bekledikten sonra tüketilebilir. Bu şekilde chia tohumları jel bir kıvam alıyor ve lezzetli bir şekilde tüketilebiliyor.

Chia’nızı yiyeceklerinizin üzerine ekleyebilirsiniz. Salatalarınızın, tatlılarınızın üzerine, yemeklerinizin içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings