içinde

Civan Perçemi Faydaları Nelerdir? Civan Perçemi Çayı

Civan perçemi Faydaları

Bitkilerin insan sağlığı açısından oldukça faydalı olduğunu biliyoruz. Öyle ki ilaçlar hayatımızı işgal etmeden önce şifayı bitkilerden buluyorduk. Civan perçemi de bu şifalı bitkiler arasında yer alıyor. Bir çok sağlık sorununa iyi gelen Civan perçemi nedir? Civan perçeminin yararları ve zararları nelerdir? Civan perçemi nasıl demlenir? İşte, mucize bitki, civanperçemi ile ilgili merak edilen soruların yanıtları…

Civan perçemi nedir?

Binbir yaprak otu, akbaşlı, yaşlı adamın biberi,  kandil çiçeği, beyaz ve sarı civan perçemi olarak bölgeden bölgeye isimlendirilir. Türkiye’de 40 çeşidi vardır. Genelde sarı ve beyaz çiçek açar. Civan perçemi Anadolu’nun her yerinde görülebilir. Civanperçemi Avrupa ve Batı Asya’ya özgüdür, ancak dünyada ılık ve sıcak bölgelerde yaygındır. Yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve kar yağışlı bölge ikliminde yetişir. Temmuz, ağustos, eylül döneminde kesimi yapılır ve kurutmaya alınır.

Civan perçemi faydaları nelerdir?

Kadınların beyaz akıntısını tedavi eder.

Civan perçemi Regl Döneminin ağrı azaltan bitkisi.  Adet söktürücü özelliği aslında civan perçeminin en önemli yanlarından birisidir. Bu nedenle de adet döneminde ağrı çeken kadınlar için doğal bir ağrı kesici etkisi sağlar. Daha rahat bir adet dönemi geçirmek isteyenler Civan perçemi çayını rahatlıkla tüketebilir.

Diüretik (idrar söktürücü) özelliğine sahiptir: Bu çayın idrar söktürücü özellikleri vücudun temizliğini sağlamakta ve aynı zamanda idrar yolu işlevlerine destek olmaktadır.

Menopozdaki psikolojiyi rahatlatır. Kadınların menopoz dönemlerindeki görülen terleme, bunalma ve depresif halleri düzene sokar ve hafifletir.

Ergenliğe geçişte düzenli regl görülmesini sağlar. Kadınların üreme organı sağlığı için oldukça faydalıdır.

Ergenlik ve menopoz dönemindeki aşırı ve düzensiz adet kanamalarında oldukça etkilidir.

Birçok mide rahatsızlığına iyi gelmesi ile bilinen civan perçemi, mide spazmını kesmek için idealdir.

Hemoroid ( Basur ) için oldukça etkilidir. Taze yapraklarının sıkılmasıyla elde edilen özüt bir tülbent ile yaranın yada basur memesinin üzerine konur.

Civan perçemi otu cilt sağlığı için de oldukça önemlidir. Bunun için civan perçemi otunun çayını düzenli olarak pamuk yardımıyla yüzünüzde gezdirmeniz gerekir.

Sırt ve romatizma ağrılarında bitki çayı sıcak olarak içilir.

Cildinizin pamuk gibi olduğunu ve güzelleştiğini hissedebilirsiniz.

Civanperçemi çayı vücuttaki toksinlerin atılması için mükemmel bir seçenek olduğu gibi istenmeyen mesane enfeksiyonlarının başlangıcını önlemeye de yardımcı olmaktadır.

Civan Perçeminin Zararları? 

Hamilelikte kullanılması sakıncalı durumlar ortaya çıkarır bu yüzden doktorunuza danışmadan hiçbir bitki ilacını kullanmamalısınız.

-İdrarınızı fazlalaştırabilir.

– Sakinleştirici etkisi olduğu için, uyuya kalabilirsiniz.

-Alerjik durumlar söz konusu olabilir. Bitki çaylarından herhangi birine alerjiniz varsa doktora başvurmadan kullanmanız önerilmez.

-Civan perçemi otu kanda farklı etki yarattığı için ameliyat ve benzeri durumlardan önce içilmesi ön görülmez.

Civan perçemi nasıl demlenir?

-Bir bardak sıcak suyun içine bir ya da iki tatlı kaşığı civan perçemi otu atılır ve demlenmeye bırakılır. Ve taze tüketilir. Kesinlikle bekletilmemelidir. Bekletilen çayın yararı yoktur ve çok zararlıdır.

 UYARI: Civan Perçemi ışık görmeyen bir yerde saklanmalıdır. Yoksa kararır ve bozulur. Fazla miktarda kullanıldığı taktirde zehirlenmelere sebebiyet verebilir.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings