içinde

Dejavu Nedir?

Dejavu Nedir?

Birçoğumuz en azından bir kez dahi olsa şu hisse kapılmışızdır: “ Ben bu anı daha önce yaşadım sanki “  Peki bu hissin nedenini öğrenmeye ne dersiniz? Dejavu nedir? Neden ve nasıl olur? İşte merak edilen detaylar….

Dejavu Nedir?

Deja-voir  sözcüklerinden oluşan Deja Vu, Fransızca bir kelimedir ve anlamı “Zaten görülmüş olan” demektir. Deja Vu bir olayı veya görülen herhangi bir mekanı sanki daha önce yaşamış kadar yüksek oranda bir benzerlik hissi içinde deneyimlemek şeklinde tanımlamaktadır.

Ayrıca bu deneyime “bir şeylerin ters gitmesi” “gariplik” gibi duygular da eşlik edebiliyor.Genellikle yaşanan olay inanılmaz derecede tanıdık gelen ama yine de yeni bir olay şeklinde olurken, bazı deneyimlerde ise yaşananlar geçmişte yaşanmış bir olaymış gibi de algılanabilir.

Araştırmalar sonucu insanların %70’inin bu deneyimi yaşamlarında en azından bir kez dahi olsa yaşadığını göstermektedir. Yani bu yazıyı okuyanların çoğunluğu ( Ben de ) bu deneyimi şahsen yaşadı.

Deja Vu’nın kökeni çok eskilere dayandığı tahmin ediliyor, fakat konuyla ilgili bilimsel araştırmalar 20 yüzyılda başlamıştır.

Dejavu Nasıl ve Neden Olur?

Yapılan bilimsel araştırmalarda ve incelenen örneklerde yaşanan olay daha önceden yaşanmışlık hissini verse de, hiçbir örnekte daha önce yaşanan olayın nerede, nasıl, ne zaman yaşandığına dair bilgiler bulunmamaktadır. Bu durumun muhtemel nedeni beyindeki kısa-zamanlı hafıza (şu ana ait bilgileri kaydeden) ve uzun-zamanlı hafıza (geçmişe ait bilgileri kaydeden) merkezlerinin farklı olmasıdır.

Bilimsel yaklaşıma göre Deja Vu beynin hafıza merkezi ile alakalı bir hatadır. Bir anomali sonucu beynin bilinçli kısmındaki kısa-zamanlı hafıza merkezi daha bilgiyi alıp işleyemeden aynı bilgi uzun-zamanlı hafıza kısmında işlenirse aradaki fark beynin anlık olayları işlemesinde bir hata yapmasına ve o an yaşanan olayın daha önceden yaşanmış gibi algılanmasına neden oluyor olabilir.

Yani bir taraf öteki taraftan daha önce algıladığı için, geç algılayan taraf bu olayı daha evvel yaşamış gibi oluyor.

Dejavu Deneyiminin Hastalıklarla İlişkisi Nedir?

Nörolojik bozukluklar, şizofreni, , anksiyete, kişilik bozuklukları ile ilişkili olabileceği düşünülen bu deneyim, bu bahsedilen hastalıklarla bir bağlantı göstermemiştir.

Dejavu, epilepsi hastalığı yaşayanlarda daha fazla görülüyor. Araştırmalar göstermiştir ki, temporal lob krizleri gelmeden hemen önce Deja Vu yaşanabilmektedir. Bu yakınlık, nörolojik düzeyde anomali yaratacak elektrik akımlarının Deja Vu’ya neden olduğu sonucunu güçlendirmektedir.

Farmakolojik araştırmalar ise dopaminergic etkilerin Deja Vu görülme ihtimalini artırdığını göstermiştir. Amantadine ve phenylpropanolamine içerikli gribin semptomatik tedavisinde kullanılan bazı ilaçların karıştırılması sonucunda Deja Vu deneyimini belirgin şekilde arttırdığı rastlantı eseri tespit edilmiştir.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings