içinde

Diş Ağrısı Nedir?

Diş Ağrısı

Herkesin başına en olmadık zamanda gelen diş ağrısı dayanılmaz bir ağrı oluşturur ve diş ağrısı günlük yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Her zaman doktora gitmek mümkün olamayacağından, bu durumda uygulanabilecek çözümler hakkında sizler için küçük bir araştırma yaptık.

Diş Ağrısı Nedir? Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Çürükler ya da iltihap yüzünden diş, çene gibi kısımlarda oluşan ağrıdır. Genelde ağrısı bir anda ortaya çıkıp çok can sıkar, odaklanmanıza engel olur. Bazen kısa sürse de, uzun sürede ağrı yaratabilir.

Diş ağrısının bir çok nedeni vardır aslında.. Bunlardan bazıları diş kırığı, diş dolguları, dişin apse yapması ve önemli sorun olan 20’lik dişler’dir.

Diş ağrısının tedavisi mümkün olduğu gibi ilk olarak yapmanız gereken şey randevu alıp doktora gitmek olacaktır. Doktorlar gerekli  müdahaleyi yaptıktan sonra diş ağrınıza sebep olan neden hakkında sizi bilgilendireceklerdir.

Diş Ağrısı Evde Doğal Yöntemlerle Geçer Mi?

Her şeyden önce diş temizliği önemlidir. Her yemekten sonra dişlerimizi fırçalamamız gerekir. Dişlerin arasında ya da dişlerin arkasında ufacık ve önemsiz görünen kalıntı kalması durumunda, o kalıntılar birçok diş sorununa yol açıyor, diş ağrısı da bunlardan bir tanesidir.

Diş ağrısının oluştuğu bölgenin ağrısını dindirmek istiyorsanız buz uygulaması yapabilirsiniz. Bir bez yardımıyla ağrıyan bölgeye buz uygulaması yapmak ağzınızı uyuşturacak ve ağrınızın kesilmesine yardımcı olabilir. Dikkat edin, direk buzu ağzınıza götürmeyin! Biliyorsunuz ki direk temas eden soğuk ve sıcaklar diş ağrısını daha çok tetikliyor.

Diş Ağrısına iyi gelen doğal Çözümler

Sirkeli su mucizesi. Dişlerinizi enfeksiyonlardan temizleyerek Hem şişkinliği alıyor hem de oradaki kötü bakterileri yok etmeye çalışıyor. (Sirkeli su ile dişlerinize masaj yapabilir dilerseniz de gargara yapabilirsiniz.)

Gelelim Her derde deva olan sarımsağa… Ezilmiş bir veya iki diş sarımsağı ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Soğan Suyu… Çiğ soğan suyu ağrıyan bölgedeki bakterileri öldürerek fayda sağlayacaktır.

Tuzlu su… Bir bardak suyun içine tuzu karıştırın. Daha sonra bu gargarayı ağrıyan dişiniziz üzerinde yaparak diş ağrılarınızın hafiflediğini görebilirsiniz.

Karanfil… 2-4 adet karanfili ağrıyan dişinizde 15-20 dakika bekletebilirsiniz. Ayrıca karanfil yağını kulak pamuğu yardımı ile dişinize sürdüğünde uyuşturduğunu ve ağrıyı hafiflettiğini hissedeceksiniz.

Maydanoz Suyu… Maydanoz suyu ile gargara yaparsanız diş ağrılarınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

Zencefil ve kırmızı acı biber kürü: Her iki baharatın tozu bir damla su ile macun kıvamına getirilir ve ağrıyan bölgeye sürülür.

Tabi bunlar diş ağrınız çok ilerlemediyse etkili olabilir. En kısa zamanda bir uzman tarafından dişinizin ve diş etlerinizin kontrol edilmesi ve ağrınızın sebebinin çözülmesi gerekir.

Dikkat: Çok sıcak ve çok soğuk tüketmekten kaçınmak gerekir. Eğer dişiniz sıcak suyla ağrıyorsa; iltihap ilerlemiş demektir. Böyle bir durumda ağrı kesici ve diğer uygulamalar fayda vermeyebilir. Vakit kaybetmeden bir diş hekimine başvurmanız gerekir.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings