içinde

Ebegümeci Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ebegümeci Faydaları Nelerdir?

Halk arasında ebegömeci ya da Hubbaza olarak da bilinen ve çoğunlukla da işlenmemiş arazilerde yetişen bir bitki türü olarak bilinir.  Yaprakları geniş ve parçalıdır, çiçekleri kırmızımtırak pembedir. Birçok çeşidi bulunmaktadır, yabani olanlar ormanlık olan yerlerde yetişmektedir. Çiçekleri yaz aylarının sonuna yakın toplanıp güneşte kurutulur, kurutulan çiçeklerinin bozulmaması için bir kutuda, saklanması gerekir. Ebegümecinin Faydaları ve zararları Nelerdir? Ebegümeci çayı nasıl hazırlanır? sizler için araştırdık…

Ebegümeci ( Hubbaza ) Faydaları

Yarım litre suda 20 gram çiçeği kaynatılarak haşlanır ve 10 dakika dinlendirdikten sonra bir fincan içilirse göğsü yumuşatır, öksürüğü keser.

Astım ve Bronşit gibi kronik solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği ve astım ataklarını geciktirdiği bilinmektedir.

Diş eti problemlerine iyi gelir, dişlerde plak oluşumunu engeller.

Mide bulantısı ve kusmaları önler.

Taze Ebe gümecinin yaprakları ile hazırlanan lapa, vücutta çıkan çeşitli yaraları ve çıbanları iyileştirmede ve ağrısını dindirmede kullanılmaktadır.

Göz meydana gelen kuruluğa karşı ebegümeci çayı ile gözlere pansuman yapmak etkili olmaktadır.

Ciltteki kırışıklıkları ve kurulukları giderici etkisi bulunur. ( Cilt kremlerinin yapımında Ebe gümeci Köklerinden faydalanılmaktadır. Ayrıca öksürük şuruplarında da ebegümeci köklerinden elde edilen bazı maddeler kullanılmaktadır. )

Kırık ve çıkıklar sonucu ayaklarda oluşan şişkinlikleri önlemektedir.

Ebegümeci çayı Nasıl hazırlanır?

Ebegümeci çayı demleme yöntemiyle hazırlanır.

1 Su bardağı suyu kaynatın içerisine Yaklaşık 2 çay kaşığı kadar çiçek, yaprak ve sapları atın.  Belirli aralıklarda karıştırın, ortalama 10- 12 dakika içerisinde Demini alan çay sıcak tüketilir.

Çay olarak tüketebildiğimiz ebegümeci aynı zamanda ağrı için de lapa olarak kullanılır.

Taze ebegümeci ezilerek üzerine bir miktar su eklenir ve lapa hale getirilir. Ardından vücudun ağrıyan bölgesine sarılır.

Ebegümeci, sonbahar başlarında toplanmaktadır. Toplanan Ebegümeci güneşte kurutulur. Hem yaprakları hem de çiçekleri kurutulabilir.

Ebegümeci Zararları:

Ebegümecinin doğrudan zararlı bir etkisi olmadığı bilinmektedir. Eğer düzenli olarak bir ilaç kullanıyorsanız, ebegümeci kullanmadan önce bir uzmana danışmanızda fayda vardır. Hamilelerde kullanımı önerilmemektedir.

Uyarı: Ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa ebegümeci çayı da dahil olmak üzere herhangi bir ürünü tedavi amaçlı olarak kullanmaya çalışmayınız.

Kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun onaylamadığı hiçbir davranışta bulunmamalısınız.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings