içinde

Elma Sirkesinin Faydaları – Elma sirkesi kilo verdirir mi?

Elma sirkesi kilo verdirir mi?

Çoğumuzun evinde bulunan Elma sirkesinin Sağlık, bakım ve temizlik alanlarında birçok soruna çözüm olduğunu biliyor muydunuz? Eskiden bir halk ilacı olarak bilinen Elma sirkesinin faydaları, kullanım alanları ile ilgili çok fazla şey okuyup duyduğunuza eminiz! Sizler için küçük bir araştırma yaptık… Elma sirkesi nedir? Elma sirkesi faydaları ve zararları nelerdir? Elma sirkesi nerelerde kullanılır?

Elma sirkesi nedir?

Elmanın su ile dinlendirilip mayalanması sonucu oluşan sıvıya elma sirkesi denir. Elma sirkesi 21 gün boyunca günde bir defa karıştırılarak elde edilir. Dışarıdan alınan elma sirkelerinin gerekli vitamin ve mineral açısından zengin olunmadığı bilinir. En iyi sonucu evde yapılan elma sirkesinden alırız. Tamamen doğal olduğu için yeterli miktarda tüketip sağlık sorunlarımıza nasıl fayda sağladığını gözlemleyebiliriz.

Elma sirkesinin faydaları ve zararları nelerdir?

– Elma sirkesi hem yağ yakımını kolaylaştırır ayrıca tok tuttuğu için iştahınızı azaltır. Tabi bununla da kalmıyor sindirim sisteminizi çalıştırıyor bu demek ki kilolara veda etmek için elinden geleni yapıyor.

-Kan şekerini düzenler ayrıca diyabet ( Tip 2  )  üzerinde etkilidir.

– Elma sirkesi aynı zamanda diş etleri sorunlarına da iyi geliyor. Diş etiniz şiştiğinde yahut kanadığında elma sirkesiyle gargara yapabilirsiniz. Bu diş eti rahatsızlıklarınızı bir nebze olsun azaltacaktır ve sorunlarınızı gidermeye yardımcı olacaktır.

– Yüksek trigliserid ve kolesterolü düşürebilir

-Boğaz enfeksiyonlarına birebir olan elma sirkesi düzenli kullanımda boğazda oluşan bakterilerle savaşır ve yok eder. Aynı zamanda grip ve soğuk algınlığından korur. Dinç kalmanıza yardımcı olur.

-Elma sirkesinin cildimiz içinde birçok faydası vardır. 2 yemek kaşığı su ve 1 yemek kaşığı sirkeyi karıştırıp her akşam düzenli olarak yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Düzenli kullanımda sivilce oluşumunu engelleyecektir. Ve yüzünüze doğal parlaklık verecektir. Saçlarınızın parlak olması içinde sirke aynı şekilde önemlidir. Ve doğal parlaklık verir.

Ayak mantarı tedavisinde kullanılır. Anti bakteriyel özelliği sayesinde ayak mantarlarından kurtulmanıza fayda sağlamaktadır. Ilık suya yaklaşık iki su bardağı elma sirkesini ekleyerek ayaklarınızı bu suyun içerisinde günde yarım saat bekletirseniz fayda sağladığını göreceksiniz.

Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir ve tümörleri küçültebilir.

Elma sirkesinin zararları nelerdir?

-Cilt üzerinde yanma yahut tahriş oluşturabilir kesinlikle dikkatli kullanılmalıdır.

-Mide sorunu olan kişilerin doktora danışmadan kullanılması önerilmez.

-Elma sirkesi idrar yolu sorunu olan kişilerde ve şeker hastalarında kullanımı çok önerilmez doktorunuza danışıp, günlük ne kadar kullanmanız gerekiyorsa miktarını ayarlayıp kullanınız.

-Lütfen aşırı tüketimden kaçıp az ve yeterli miktarda tüketin..

Elma sirkesi nerelerde kullanılır?

-Yaygın olarak sebze ve meyve yıkamada kullandığı bilinir. Bunun nedeni ise meyve sebzelerdeki mikroplardan arındırılmasında büyük rol sağladığı.

-Mutfak temizliğinde kullanılır. Yani camlarınızın ve dolaplarınızın ayna gibi olmasındaki rolü oldukça fazladır.

-Bulaşık makinasına eklerseniz bulaşıklarınızın daha parlak olduğunu ve makinanızda ki kokunun kaybolduğunu fark edeceksiniz.

Elma sirkesi kilo verdirir mi?

Zayıflamak isteyenler için Elma Sirkesi, tokluk hissini arttırarak kişinin daha az kalori almasını sağlamaktadır.  Günlük az miktarlarda elma sirkeli su içtiğiniz takdirde, metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır ( Mide problemi olan kişilerin doktora danışmadan kullanılması önerilmez )

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings