içinde

Kefirin Faydaları-Bir bardak kefir kaç kalori?

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Sindirim sistemi üzerindeki etkisi kanıtlanmış en önemli besin kaynaklarından biri olan kefir, özellikle bağırsak florasını düzenleme özelliğiyle adından sıkça söz ettiriyor. Son zamanlarda tüketimi artan kefir, yoğurda benzeyen ve yine yoğurt gibi sütün mayalanması ve fermantasyonu ile oluşan boza kıvamında bir içecektir.

Adı “keyif” kelimesinden gelmektedir. Uzun yıllar göçebe topluluklar için temel bir besin maddesi olmuştur ve tahmini 5000 yıl önce Kafkasya’da Türkler tarafından bulunduğu düşünülmektedir.

 Kefir, çoğunlukla inek, koyun ve keçi sütünün kefir kültürü ile mayalanmasıyla yapılan fermente bir süt ürünüdür. Düzenli tüketildiği takdirde vücut için oldukça yararlı olan kefirin faydalarını ve besin değerlerini öğrenmeye ne dersiniz? İşte kefirin faydalarından bazıları…

Bağırsak Sağlığı İçin Oldukça Önemlidir.

İçeriğindeki yoğun mikroorganizmalar ve probiyotik özelliğiyle bağırsak florasının düzenlenmesinde de önemli bir rol oynar.

Kemikleri Güçlendirir

Kalsiyumun çok önemli bir kaynağı olan kefir, kas ve kemik sağlığının korunması açısından oldukça faydalıdır.

Kansere Karşı Korur

Kefir vücutta ki hücrelerin yenilenmesini  sağlıyor. Düzenli olarak tüketilen kefir kanser hücrelerinin gelişmesini engelleyerek tümör oluşmasının da önüne geçiyor.

Alerji ve Astıma iyi gelir.

Yapılan çalışmalarda kefirde bulunan maddelerin astım ve alerjiye karşı direnç oluşturduğu görülmüştür.

Cilt Sağlığına iyi gelir.

Kefirlerde bulunan probiyotik cildi güçlendirir, kalitesini iyileştirir ve ciltte ki yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Ülsere İyi gelir

Mide ülserine neden olan ‘helicobakter pylori’ isimli bakterinin yok olmasına yardımcı oluyor. Antibiyotik etkisiyle de mide ülserinin oluşmasının engellenmesinde ve tedavisinde destekleyici role sahiptir. 

Kefirin Diğer faydaları :

Egzama Tedavisinde kullanılır.

Sedef hastalığına iyi gelir.

Tansiyonu dengeler.

Kolesterolü azaltır.

Enerji verir.

İshale iyi gelir.

Uyku sorunlarına iyi gelir.

Strese karşı etkilidir.

Kefirin Besin Değerleri

Kefir Kaç Kalori? Bir bardak kefir kaç kalori?

Kefir kalori Değeri: 1 Su Bardağı ( 200 ml )kefir (tam yağlı) kaç kalori: 104 Kcal

%25 Karbonhidrat

%21 Protein

%55 Yağ

1 Su Bardağı ( 200 ml )kefir ( Yağsız) kaç kalori  :  76 kcal

Dikkat edilmesi gerekenler :

Fazla tüketimi kilo alımına neden olabilir. Hamile ve emziren annelerin kulanmaması gerekir. Bebeklerde kullanımı doktor kontrolünde olmalı ve 1 yaş altı kullanmamalıdır. Gereğinden fazla tüketimi ishale neden olabilir.

Önemli Not : Ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa kefir de dahil olmak üzere herhangi bir ürünü tedavi amaçlı olarak kullanmaya çalışmayınız.

Kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun onaylamadığı hiçbir davranışta bulunmamalısınız.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings