içinde

Kirazın Faydaları Nelerdir? Kiraz sapı çayı zayıflatır mı?

Kirazın Faydaları Nelerdir? Kiraz sapı çayı zayıflatır mı?

Yaz aylarına girdiğimiz şu sıralarda, pazarlarda, manavlarda, süper marketlerde satılan ( tabii fiyatı şu sıralar biraz pahalı ) kendinden çok sapının faydası olduğu, bilimsel olarak ta kanıtlanan bir meyveden bahsetmek istiyorum. Kiraz sadece meyvesiyle değil, yaprakları, çiçekleri, çekirdeği ve meyve sapları da kullanılabilen çok yönlü bir bitki. Sıcak havalarda çokça tercih edilen bu meyvenin kilo aldırmaması ve sağlığa zarar vermemesi için uygun miktarlarda tüketilmesi gerekiyor.

Zayıflamak isteyenlerin şu sıralarda kirazdan çok, kiraz sapları ile ilgilendiğini duymuşsunuzdur. Bunun sebebi kiraz sapının idrar sökücü ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin olmasından kaynaklanıyor.Kirazın faydaları nelerdir ? Kiraz sapı çayı Nasıl yapılır?

Kirazın Faydaları:

Ürik asit ve ürat Tuzlarının vücuttan atılmasını sağlar.

Romatizma ve gut hastalığına faydalıdır.

Eklem kireçlenmesini önler.

İdrar söktürücüdür. İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.

Susuzluğu giderir.

Kanı temizler.

Böbrek taşı oluşumunu geciktirir. Kirazın içerisinde bulunan kinik asit, böbreklerin taş ve kum yapmasını önler ve varsa zamanla dökülmesine yardımcı olur.

Karaciğere Faydalıdır. Aşırı ilaç tüketimi ile karaciğerde oluşan yükün azaltılmasında yardımcı olur.

Stresi Azaltır. Sakinleştirici etkisi vardır.

Kilo vermeye yardımcıdır.

Cilt Sağlığına Faydalıdır.  İçerisinde, C vitamini, A vitamini ve polifenolleri bir arada bulundurması sayesinde cilt dokusu oldukça fayda sağlar.

Özellikle aç karnına içilmesi iştah ta kestiği için tercih edilir.

Vücuttaki ödemi sökmesi, fazla suyun atılması, idrar yollarını temizlemesi gibi birçok faydalarının yanında, yüze canlılık kazandırması, kadınlardaki adet ağrılarını azaltması gibi faydaları da bulunuyor. Bu nedenle, Kiraz tükettikten sonra, çöpe atacağınız kiraz sapları için bir kez daha düşünmeniz gerekiyor.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl yapılır?

Kiraz sapının taze ya da kuruyken çayı yapılabilir.

Kiraz Sapları meyvelerinden ayrıldıktan sonra, soğuk suda bir güzel yıkanır. Gölge bir ortamda birkaç gün bekleterek kurutun. Sapların küflenmemesi için iyice kurumasına dikkat edin. Kuruduktan sonra;

Bir avuç kiraz sapı ( yaklaşık 40 – 50 adet ) kaynatılmış 1 litre su içerisine atılır.

10 dakika kadar kaynatın.

Süzün ve içmek için soğumasını bekleyin.

Sabahları aç karına yarım çay bardağı kadar kiraz sapı çayı tüketmeniz yeterli olacaktır.

ÖNEMLİ NOT: Ciddi, kronik bir rahatsızlığınız varsa kiraz sapı çayı da dahil olmak üzere herhangi bir ürünü tedavi amaçlı olarak kullanmaya çalışmayınız.

Kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun onaylamadığı hiçbir davranışta bulunmamalısınız.

Fazla Tüketilmesi vücudun Susuz kalmasına neden olabilmektedir. İshalken ya da Tansiyon rahatsızlığınız varsa kiraz sapı çayı önerilmemektedir.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings