içinde

Melisa (Oğul otu) Çayı Faydaları

Melisa Çayı

Melisa ( Oğul Otu )  limona benzeyen bir kokuya sahip olan ve nane ile aynı familyadan gelen bir bitkidir. Birçok faydası bulunan bu bitki, günlük hayatta da bizlere pek çok fayda sağlamaktadır. Mesela; Sıcak duş sonrası iki kat daha gevşeyip uyumanızı sağlayan mucizevi melisa çayını denemiş miydiniz?  Melisa çayı iyi uyku almanızı sağladığı gibi sakinleşmenizi sağlayıp gerginliğinizi de alır. Melisa çayının diğer faydaları …

Melisa ( Oğul Otu ) Çayı  Faydaları:

Melisa çayının en önemli özelliği stres etkilerini azaltır, aşırı stresin önüne geçer, sakinleştirir ve ruh halinizi iyileştirir.

Uykusuzluğa iyi gelmektedir. Uyku sıkıntısı çekenler için adeta bir kurtarıcıdır. Uykudan 1 saat önce içilen melisa çayı rahat bir uyku uyumanızı sağlar.

Bilişsel fonksiyonları geliştirmekle beraber, Melisa çayını düzenli olarak içen kişilerde odaklanma, hafızayı ve bilişsel başarıyı artırdığı gözlenmiştir.

Bağırsakta oluşan gazları giderir.

Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumaktadır.

Spazm çözücüdür.

Regl döneminde imdadınıza yetişiyor, kramp ve ağrıların şiddetini azaltır.

Uçukların tedavi edilmesine yardımcı oluyor.

Hafızayı güçlendirir ayrıca Alzheimer riskini düşürür.

Sindirim bozukluklarına iyi geliyor. Ağır bir yemek yedikten sonra bir fincan melisa çayı içtikten sonra rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Melisa çayının zararları var mıdır?

-Düzenli ilaç kullanımlarda melisa çayı kullanımı önerilmez. Uykusuzluk problemi olanlar ilk önce doktora başvurmalıdır. Trioid hastalığı olanlar doktora danışmalıdır. Hamile ve emziren annelerimiz doktorlarına danışmalıdır. Çocukların melisa çayı içmesi sakıncalıdır.

Günden 1 fincandan fazla tüketilmesi önerilmemektedir.

Melisa çayı nasıl demlenir?

Birkaç adet kuru melisa otunu demliğe atıp üzerine sıcak su ekledikten sonra birkaç dakika demlenmesi için beklenir. İsteğinize göre sıcak ya da ılık şekilde içebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings