içinde

Mısır Piramitleri Nasıl İnşa Edildi?

Piramitler Nasıl İnşa Edildi?

İnsanoğlunun merak ettiği devasa yapılardır Piramitler. Gizemleri olan yapılar. Nasıl inşa edildi? O dönemde kimler tarafından, hangi bilgi ve teknolojiyi kullanılarak yapıldı? Tonlarca ağırlıktaki blok taşlarının üst üste insan gücü ile kusursuz bir şekilde dizilmesi o zamanda nasıl mümkün oldu.

İnşa edilişleri ile ilgili birçok teori ileri sürülmüş eksiklikleri ve imkânsız oluşları kimseyi tatmin etmemiştir. Bunlardan biri de Prof. Joseph Davidovits’ tur. Davidovits piramitlerin yapımı ile ilgili bir ilginç bir teori ortaya atmıştır.

Piramitlerin inşasında çalışan işçiler, bazı kireçtaşlarını ezip suyla karıştırıyor ve hazırlanan bu karışımı; kireç, kaolin kili, sodyum karbonat ve çamur ile birleştiriyorlardı. Bu karışım piramit inşa edilirken istenilen yerde ve şekilde hazırlanan kalıba dökülüyordu. Güneş ısısıyla kürlenerek, Kuruma tamamlandığında ortaya doğal kireçtaşlarından ayırt edilemeyecek tonlarca ağırlıktaki blok taşlar ortaya çıkıyordu.

Bu ilginç teoriyi açıkladıktan sonra Davidovits bilim çevresinden istediği tepkiyi alamamıştır. Kimse bu devasa yapıların bu kadar akıllıca bir yöntemle inşa edilmiş olabileceğine ihtimal vermek istememiştir.

İddia edildiği gibi böyle bir karışımın hazırlanması o dönemdeki bilgi ve teknoloji göz önüne alındığında o devrin insanları tarafından nasıl bilinebilirdi? Bunu biliyor olmamalıydılar.

Prof. Davidovits’in 2008 yılında yayınladığı “Geopolimer Kimyası ve Uygulamaları” kitabında değindiği bilgiye göre; Keops piramidinin iç kısmından alınan bir örneğin, 1982 yılındaki X ışınları incelemesinde CaCO3 (kireçtaşı) ve SiO2 oluşan matris içinde, beyaz kaplamaya kırmızı ton veren (P) fosfat molekülleri ile karşılaşılmış ve bunun kristal hidroksiapatitten oluşmuş bir geopolimerik sistem olduğu düşünülmüştür. Benzer yapılar Roma mimarisi harçlarının ve Çin Seddi’nin harcının kimyasal yapısı içerisinde de bulunmaktadır.

Bu teori, devasa yapılar olan Piramitlerin inşası için sizce de mantıklı mı?

Prof. Davidovits Fransa’daki Geopolimer Enstitüsünde yapmış olduğu araştırmalarında ise; hiyerogliflerden yola çıkarak bazı karışımlarla birebir kireçtaşı kütleleri üretmeyi başardı. Paris’te Louvre Müzesinde bulunan 4000 yıllık bir taş anıtta Irtysen isimli MÖ 2000′ li yıllarda yaşamış olan ruhban sınıfı baş ustasının otobiyografisinde taş anıt yapabilmeye yarayan, gizli bir bilgi ifadesi yer almaktadır. 1889 da bulunan Sehel anıtında yapmış olduğu araştırmalarda ise anıtta yer alan oturan insan ve üzerinde göz ifadesinin ARI kelimesiyle karşılandığını; ARI, “şekle sokmak” anlamına geldiğini bilmektedir. Hiyeroglif incelemelerinde şekillerden birinde ARI’ya ekleme olarak oturan bir insan figürünün yanına yarım daire ve üzerinde göğe uzanmış iki el motifinin bulunduğunu görmüştür. Yeni şekle ARI-KAT adı verilmiştir. Davidovits, bu ifadenin “insan yapımı mineralli veya sentetik madde” anlamına geldiğini öğrenmiştir artık.

Prof. Davidovits, laboratuvar ortamında elde edilen kireçtaşı blokları ile teorisini kanıtlamış olabilir mi? O dönemdeki insanların bu bilgiye nasıl sahip oldukları sorusu da hala merak konusu.

Kaynak:

Davidovits, J.2008, Geopolymer Chemistry and applications, Saint Quantin, France.

Differential thermal analysis (DTA) detection of intra-ceramic geopolymeric setting In archaeological ceramics and mortars., Davidovits J.; Courtois L., 21st Archaeometry Symposium; Brookhaven Nat. Lab., N.Y.; 1981; Abstracts P. 22

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings