içinde

Obezite Nedir?Hangi Egzersiz Kaç Kalori

Obezite Nedir? Hangi Egzersiz Kaç Kaloridir?

Doğada bulunan besin maddelerinin birçoğunu tüketiyoruz ama hiç dikkat ediyor muyuz tükettiklerimize? Aslında Dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü yararı olduğu kadarda zararı var. Bu yazımızda obezite ve sağlıklı yaşam hakkında küçük bir bilgilendirme yapmak istedik.

Obezite Nedir?

Obezite, vücudumuzda aşırı miktarda yağ birikmesidir. Bir başka tanımlama ise vücuda alınan enerjinin harcanandan daha fazla olması durumudur. Obezitenin tip 2 diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı, yağlı karaciğer hastalığı gibi pek çok kronik hastalığa neden olur. Dünya Sağlık örgütü verilerine göre, 2017 yılı itibari ile dünyada yaklaşık 2 milyar kişi obezite ile mücadele etmektedir. Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılı araştırmasına göre; ülkemizde her 5 kişiden birisi obez. Obezite oranları ise erkeklerde %15, kadınlarda ise %24 dür.

30 yaşından itibaren her yetişkinin metabolizması yavaşlamaya başlar. 20 ile 50 yaş arası %10 kas kaybı yaşanır. Bu kas kaybını önlemek için hayat boyu düzenli spor yapmak ve vücut için gerekli olan kaloriyi harcamak yeterli olacaktır.70 kilo olan bir birey Yürüyüşle saatte 325 kalori yakar.

ABD’ de bir adam (30 yaşında) fazla kiloları yüzünden (300 kiloyu aşmıştı) evinden dahi çıkamıyordu. Doktoru “böyle gidersen 35 yaşını zor görürsün “ demesinin ardından hayatını değiştirecek bir karara imza attı. Düzenli Spor ve diyetle 28 Ayda toplam 180 kilo verdi.

Kilonuz ne olursa olsun, egzersiz yapmak, örneğin; günde yarım saat hızlı yürümek sağlığı olumlu yönde etkiliyor.

Eğer egzersiz bilinçli bir beslenme programıyla desteklenirse obezitenin de önüne geçmek mümkün.

Hangi egzersiz bir saatte ne kadar kalori yakıyor, işte tablo:

Oturmak: 70 kalori Ağırlık kaldırmak: 230 kalori Voleybol: 250 kalori

Golf: 260 kalori Bahçe işleri: 320 kalori Yürüyüş: 325 kalori

Kayak: 360 kalori Dans etmek: 365 kalori

Trekking: 430 kalori Aerobik: 475 kalori Masatenisi: 360 kalori

Tenis: 460 kalori Paten: 465 kalori Kayak: 575 kalori

Bisiklet: 720 kalori Koşmak: 720 kalori

Yüzmek: 740 kalori

Ben bu tabloda yüzmeyi tercih ediyorum, hem eğlenceli hem de en çok kaloriyi yakıyorsunuz. Bunların yanında yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor.

Sağlık her şeyden önemli lütfen sağlığımıza dikkat edelim.Sağlıklı, uzun ve mutlu bir yaşam sürmeniz dileğimle…

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings