içinde

Uçurtma Hakkında Bilgiler

Uçurtma

Geometrik şekiller ( Altıgen, üçgen ) yöresel desenler ve hayvan figürleri ( Yılan, Ejderha, Kuş ) ile yapılan uçurtmalar gökyüzünde renk cümbüşü yaratır. İngilizce ’de zarif yırtıcı kuş ”çaylak” anlamına gelen “kite” olarak kullanılıyor.

Uçurtma, hayatımızda çok özel bir yere sahiptir ve her yaştan meraklısı vardır. Anne veya Babanın çocuğuyla beraber yaptığı en eğlenceli ve en özel aktivitelerden biridir. Çocukluk anılarımıza en sevdiğimiz eğlence aracı olarak yer etmiştir.

Uçurtma, çok eski zamanlardan beri özgürlüğün simgesi olarak kabul ediliyor. Federasyonu ( Avrupa Sportif Uçurtmacılık Federasyonu )  bile vardır. Tahta bir iskeletin üzerine; kâğıt, naylon veya ipek kaplandıktan sonra gökyüzünde dengesini sağlaması için kuyruk yapılır. Yapımında kullanılan hafif malzemeler sayesinde, rüzgâra karşı direnç gösterir. Uçurtmanın özgürce gökyüzünde süzülüşünü izlerken geçen zamanın önemi yoktur, izlerken Kim bilir ne hayallere sürükler izleyen insanları…

Kesin olarak ne zaman ve nerede çıktığı bilinmemekle beraber bazı kayıtlarda Anavatanı Çin, ilk yapılış tarihi M.Ö. 3000′ li yıl olarak yer alıyor. Çin’de ilk kez savunma amaçlı olarak çıkarılmış ve haberleşmede önemli rol oynamıştır. Uçurtmada kullanılan her renk farklı bir anlam içermektedir. Ayrıca, kötü ruhları kovmak amacıyla uçurtma ıslık ya da müzik sesi çıkaran bir takım aygıtlarla da donatılır ve geceleri evlerin üzerinde uçurulur.

Büyük keşiflere de ilham kaynağı olmuştur.

Mesela,1752 yılında Benjamin Franklin ve oğlu William uçurtma deneyi ile şimşeğin elektriksel gücünü keşfetmiştir. Özellikle Uzakdoğu’da Çin, Japonya, Tayvan ve Endonezya’da halkın en eski yöresel eğlenceleri arasında yer alıyor. Uçurtmanın uzak doğu tarihinde çok önemli bir yeri olduğu şüphesizdir.

İnsanlar tarafından Gök tanrısına saygılarını göstermek amacıyla Hindistan’da, uçurtmaların desenli olan tarafı gökyüzüne dönük yapılmaktadır. Ünlü kaşif Marco Polo, Malaya adalarından almış olduğu uçurtmayı Avrupa’ ya götürmüştür. Bu sayede oradakiler ilk kez uçurtma ile tanışmış oldu.

Pek çok ülkede uçurtma hala ilgi çekmeye devam ediyor. Uçurtma Şenlikleri düzenlenir, “kulüpleri, dernekleri, müzeleri” vardır.

 ” Uçurtmalar rüzgâr gücüyle değil, o güce karşı koydukları için yükselir.”  Winston churcill

Uçurtmalar, ağaç, direk bulunmayan açıklık yerlerde uçurulur. Çocuklar dikkat, ağaca ya da tele takılan uçurtmaları kurtarmaya kalkışmayın…

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings