içinde

BeğendimBeğendim

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir? Deliksiz Bir Uyku İçin 7 Madde

Eğer Sizde Benim Gibiyseniz Geceniz Aşağıdaki gibi geçiyordur.

Yorucu bir gün geçirdiniz, gözlerinizden resmen uyku akıyor. Yatağa geçmeden önce dişlerinizi fırçalarsınız, sonra pijamalarınızı giyersiniz, ışıkları kapatıp yatağa uzanırsınız güzel bir uyku geçireceğim düşüncesi ile zaman geçiyor yavaş yavaş 10 sn. 1 dakika 10 dakika eeeee ben neden halen uyumadım. Oysaki az önce uykusuzluktan geberiyordum.

Gözlerinizi sıkıca kapatmaya çalışırsınız, belki de uyku pozisyonunuz rahat değildir, bir sağa bir sola dönersiniz. Uyanık geçen her saniyenin, yarını ne kadar berbat edeceğini, Okulda ya da işte uyuya kalabilirim diye düşünüyorsunuz. Ama maalesef şuan tek sahip olduğunuz, beyninizi kemiren düşünceleriniz ve sürekli akıp giden zaman.  Zaman demişken o da ne 3 saat geçmiş ve ben halen uyuyamadım.

Bunlar size Tanıdık geldiyse yazımız Sizin için. Birkaç dakika içinde Uykuya dalmanız için en iyi tavsiyeleri ve alıştırmaları sizler için derledik.

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Yatağa geçmeden Önce Yapılması Gereken 7 madde:

1.Madde: Daha Soğuk ortam tercih etmeliyiz: Sıcak ortam özellikle Kafanızı değil vücudunuzu çevreler ve bu da uykuya dalmanızı ve uyku kalitenizi etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Uyumaya başlamadan önce vücut sıcaklığınız 1,5 derece düşmelidir. Sizi şaşırtacak ama yatak odası için önerilen sıcaklık 19 derecedir. Aşırı soğuk ortamlar pekiyi bir seçenek olmaz.

2. Madde: Uykudan önce sıcak bir duş almak veya banyo yapmak.  Yüksek sıcaklığın maruz kaldığı vücut bu sıcaklığı muhafaza edemez ve vücudun yüzeyine kan gönderir. Bu da size kıpkırmızı bir görünüm verir. Sıcak ortamdan ayrıldığınız da genişlemiş olan kan damarları vücut içi ısınızı dış ortama yayar ve vücut sıcaklığınız düşmüş olur. Bu da vücudunuzu ve beyninizi Uyku zamanının Geldiğine dair uyarır.(Tabii ki de sıcaklığı iyi ayarlayın kaynar suyla duş almayın )

3. Madde: Saati Yanınızdan Uzaklaştırın.

Saate bakabiliyor ve zamanın nasıl geçtiğini görebiliyor olmak size ne kadar süredir uyuyamadığınızı hatırlatır ve bu sizi daha fazla strese sokar.

4. Madde: Kafein ve Nikotine Elveda deme zamanı:

Kahve, kola, bazı çaylar, hatta çikolata bile bizi 6 saat boyunca yıpratır. Nikotin zaten bir uyarıcıdır. Yani gece vaktinde lütfen tüm bunlardan uzak durun. Ayrıca uyumaya çok yakın zamanlarda bir şeyler yememeye özen göstermelisiniz. Uykudan önce fazla aç veya fazla tok olmaktan kaçınmanız en iyisidir.

5. Madde: Egzersiz Olmazsa olmaz.

Egzersiz yapmak ve fiziksel yorgunluk, uykuya daha kolay dalmanızı sağlar ancak uyumadan 2-3 saat önce yapılan egzersiz sizi daha uzun süre ayakta tutar. Yani ne kadar erken o kadar iyi. Birde şekerleme yapmayı seviyorsanız, öğlen 15:00 ‘dan sonra şekerleme yaparsanız uykuya dalmanız zorlaşacak.

6: Madde: Rahatlamak

Uykudan önce tamamen rahatladığınızdan emin olun. Eğer gergin bir haldeyken uyumaya çalışırsanız, beyniniz uyku için hazırlanamaz. Uyku saatinden hemen önce kitap okumak zihninizi rahatlatmak için harika bir rutindir.

7. Madde: Güneş Işığı.

Gün içinde güneşe yeterince maruz kaldığınızdan ve akşamları minimum ışığa maruz kaldığınızdan emin olun.

Muhtemelen” uykudan önce telefon kullanmamanız gerektiğini” duymuşsunuzdur. Bu doğrudur ancak uykuya dalmada sıkıntınız varsa bu, gün içinde en az 30 dakika güneş ışığına maruz kalmak kadar önemlidir.

Bu vücudunuzun çalışmasını düzenler ve yorgunluğu doğru anlarda tetikler. Evet, şu an size uykuya dalma konusunda bazı kuralları öğrettik.

……

Hala uyanıksınız!

Belki de aslında tüm bunları yaptınız ve yatağınızda uzanırken sizi bu makaleye getiren Google’da umutsuzca nasıl hızlıca uykuya dalınacağını araştırıyorsunuz.

O ovvvv !

Bu durumda 7.maddedeki telefona bakmama kuralını çiğnediniz.

Ama Neyse üzülmeyin. Tüm bunlardan sonra ciddi ciddi hala yatakta uzanıyorsanız;

İddialara göre ABD Donanması’nın kullandığı ve harfi harfine uygulandığında

Nerede olursanız olun sizi 2 dakika içinde uykuya daldıracak bir yöntemimiz var.

Vakit ayırıp yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.Bir sonraki yazımızda Görüşene dek Esen Kalın..

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings